Türkiye’nin İlk Kripto Para Düzenlemesi Yayınlandı

16 Nisan 2021 tarih ve 31456 sayılı Resmi Gazete’de Ödemelerde Kripto Varlık Kullanılmamasına Dair Yönetmelik yayınlanmıştır.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayınlanan yönetmelik ile:

  • Kripto varlık; dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıklar olarak tanımlanmıştır.
  • Kripto varlıkların doğrudan ya da dolaylı olarak ödemelerde kullanılması ve ödemelerde kullanılmasına yönelik hizmet sağlanması yasaklanmıştır.
  • Ödeme hizmeti sağlayıcıların, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı bir şekilde iş modelleri geliştirmesi yasaklanmıştır, bu tür iş modellerine ilişkin herhangi bir hizmet sunamayacağı düzenlenmiştir.
  • Ödeme ve elektronik para kuruluşlarının, kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık etmesi yasaklanmıştır.

Yönetmelik, 30 Nisan 2021 tarihinde yürürlüğe girecektir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir